Junior Prizewinners

The following is a list of all of the Junior prizewinners for 2019. Congratulations to all winners, their teams, coaches, parents, whanau and supporters!

Special mentions were also made of James O’Brien and James Ma who have been with OBU juniors since under 6s. This is the first wave of kids to have played all of their junior rugby with OBU. All the best for your future and please know that there is always a place for you here at OBU whenever you need it!

Another special mention for Anthony Taylor who received the inaugural Junior volunteer of the year award fro several years of dedication to getting kids on the park on Saturday mornings. Congratulations from the whole club Anthony, well deserved!

Great season, see you back next year!

TeamAwardAward Winner
Under 6 WilsonsBest PlayerCallum Best
Best Team PlayerVictor Shan
Most improved PlayerZion Malo
Under 7 PrestonsBest PlayerWilliam Barton
Best Team PlayerZoe Malo
Most improved Player 1Liam Smit
Most Improved Player 2Arlo Bentley
Under 8 BremnersBest PlayerImmanuel Malo
Best Team PlayerBilly James
Most improved PlayerIvy Taylor
Under 9 SteinmetzBest PlayerMason Irving
Best Team PlayerHarper Bockett-Smith
Most improved PlayerLachlan Reid
Under 11 WillimentsBest ForwardLuka Newton-Urlich
Best BackCarlos Palu
Most Improved ForwardNico Buda
Most Improved BackToby McFarlane
Team Player ForwardHenry Bass
Team Player BackJack Benson

Senior Prizewinners

This was a great celebration of the performances and contributions of the great work done throughout the year by players, coaches, managers, supporters and volunteers.
There were a few late arrivals due to rep rugby commitments but there were plenty there to congratulate the winners and there was enough silverware to dazzle even the most cynical butler!
Details below and if you weren’t there, these are the people you owe a pat on the back!
A quick side note, Jon Fuimaono received his blazer from Wellington Maori rugby earlier in the day for his 11 years of service. Well done Fui!

TrophyDescriptionWinnerDetails
Mike Lorigan Memorial ShieldMost tries in social rugbyPeni P Finau (Pink Ginners)14 tries
Graham Haggett CupMost points in social rugbyPeni P Finau (Pink Ginners)70 pts
Brown-Copeland CupMost successful off-field social team69ers
Peter Scott CupMost successful on-field social teamPink Ginners
Jackie Ruru ShieldEnd of season holderPink Ginners
Jackie Ruru BlazerThe player that epitomises the values of the
Jackie Ruru Shield
Jeremy P Seal (Pink Ginners)
Frank Scott Memorial TrophyThe social player that best served the clubEdward H Griffiths
(Righteous Brothers)
Braddock Forde Cup85kg player of the yearFinn A Lawson
Peter Preston CupBest under 21 grade player: Colts blackReuben J Partington
Prime Corporation CupBest under 21 grade player: Colts greenMichael Muir
Dai Hayward TrophyTop age grade points scorerMichael Muir97 pts
Nick Jones Memorial CupThe player who contributed most to the

Colts Green side (selected by players)

Jasper R Edgar & Tom Hoskin
First GradePlayer of the yearKiff Kerr & Brendan Jacques
Sir Richard Wild CupPremier reserve player of the yearStewart J Gray
Stephen Robertson CupMost improved women’s playerChloe J Te Moananui
Sisam CupWoman’s player of the yearEmily J Dalley
Most tries scoredTraining gradesTrevahn EJ Ta’ufo’ou (Premier)14 tries
Most points scoredAll gradesDale G Sabbagh (Premier)178 pts
Noel Ryder CupOutstanding player first year out of schoolJoshua WJ Gimblett
Al Keown Memorial CupBest Under 21 player – all gradesCaleb J Delaney
Dr Elliot Memorial CupClub team of the yearColts Green
Old Boys University CupMost loyal club player/memberJonathan R Fuimaono
Stu Wilson TrophyThe player who best epitomised the spirit of OBU rugbyJunior M Makapelu (Premier)
MJB (Jock) Hobbs TrophyCoach of the yearDallas M Paotonu (Colts Green)
Lt Gen Bernard Freyberg TrophyVolunteer of the yearPaul D Swift
Supporters CupMost improved premier team playerSam JA Reid
Ian Archibald TrophyPremier team player of the yearFinnbarr J Kerr Newell